piątek, 16 maja 2014

Kije do Nordic Walking czy Trekingu ? Czy jest różnica?

Wielu chodzących osób nie zwraca uwagi na to z jakimi kijami przyszło im trenować. Przygoda z maszerowaniem z reguły zaczyna się po otrzymaniu kijów na imieninach, urodzinach lub po innej okazji do wręczenia prezentu. Sęk w tym, że dobry zamiar nie zawsze jest dobrze zrealizowany. Planując zakup kijów dla kogoś z rodziny, znajomej osoby udajemy się do sklepu sportowego gdzie nie zawsze możemy liczyć na profesjonalne podejście do tematu Nordic Walking. Często na zajęciach spotykam się z osobami, które zadowolone z faktu, iż posiadają kije dowiadują się, że posiadają kije do trekingu. 
Nasuwa się pytanie: Czy jest różnica między kijami do trekingu a Nordic`u??
Owszem i to wielka. 
Z reguły już w zastosowaniu materiałów z których wykonany jest trzon kija, jak też rączką, grotem i NAJISTOTNIEJSZYM- rękawiczką!
Zaczynamy. 
1. RĄCZKA
kij trekingowy
kij Nordic Walking

Rączka  kija Trekingowego jest profilowana aby ułatwić mocne trzymanie i wygodę podczas maszerowania w górach gdzie inaczej posługujemy się kijami- wtedy służą nam bardziej do podpierania się niż odpychania od podłoża. Owa RĘKAWICZKA w kijach do NW  jest tak zaprojektowana aby trzymała kija przy samej dłoni- co umożliwia w każdym momencie pochwycenie kija. Jego kształt jest bardziej opływowy, ponieważ nie trzymamy kija w czasie całego marszu jedynie na moment przed wbiciem i po - co wynika z prawidłowej techniki uprawiania NW. Również dodatkowy otwór na kciuk ułatwia utrzymywanie kija oraz przenoszenie ciężaru ciała z dłoni na kij oraz poprawia komfort w użytkowaniu (takie moje osobiste odczucie).

2. TRZON.
Co do materiałów z jakich wykonany jest kij, to nie jest ich zbyt dużo. Najczęściej spotykanymi kijami są kije aluminiowe, z włókna szklanego, z włókna węglowego i mieszane ( szkło+ węgiel). Materiał powoduje różnice w wadze kija, jego elastyczności a przede wszystkim w CENIE. Najdroższe kije z włókna węglowego z jakimi się spotkałem kosztują w granicach 600 zł (mówię tu o Polskiej dystrybucji). Osobiście używam kijów z włókna szklanego ( 180 zł)
Kije dzielą się na te z regulowaną długością jak też nieregulowane z długością stała. Regulowane są przeznaczone dla szkół, instruktorów a także dla osób podróżujących zmuszonych do posiadania kijów krótkich umożliwiających ich wygodny transport.

3. GROTY
Odnośnie zakończenia kijów w kijach NW częściej występuje ostra widiowa końcówka w porównaniu do kijów trekingowych, które też posiadają widiowe końcówki ale są bardziej zaokrąglone. Niektóre modele mają wbudowaną nakładkę gumową na twarde nawierzchnie ( bucik), a częściej jest to po prostu oddzielna nakładana końcówka.

ODNOŚNIE ZAKUPU KIJÓW, DOPASOWYWANIA DŁUGOŚCI DO WZROSTU PYTAJCIE INSTRUKTORÓW NW! NIE KAŻDY SPRZEDAWCA W SKLEPIE SIĘ ZNA! BIERZCIE TO POD UWAGĘ!



Share:

Copyright © KLUB SPORTOWY WKS GYMSPORT | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com