piątek, 24 stycznia 2014

O Nordic Walkingu słów kilka.

Z pewnością można stwierdzić, że nordic walking, zwany inaczej  kijkami, narciarzami, itp. Stał się na tyle popularny wśród społeczeństwa, że co i z czym nie trzeba nikomu tłumaczyć. Kiedyś osoby chodzące z kijami wzbudzały uśmiech na twarzach,  nawet drwiące komentarze. Dziś widok masowo trenujących grup nie dziwi nikogo. Ale czy ktoś z Was zagłębiał się w tematykę korzyści płynących z uprawiania tego sportu ? Internet, jak wiemy, to wspaniałe źródło informacji i nie trzeba dużo szukać aby znaleźć informacje o trenowaniu nordic walkingu. Wszelkie filmy instruktażowe opisujące i prezentujące poprawną technikę których na JuTUBIE jest zatrzęsienie w mniejszym lub większym stopniu odzwierciedlają technikę, która ma wielorakie zastosowanie.  Na naszych treningach wprowadziliśmy ćwiczenia z taśmami oporowymi, które tworzą dodatkowy przyrząd do ćwiczeń w połączeniu z kijami. Są doskonałym dodatkiem w formie ćwiczeń siłowych do samego marszu. Ale dzis opowiem o czymś innym.
Czytając czasopisma, portale o tematyce związanej z kijami proszę zwróćcie uwagę na wydatek kaloryczny w czasie treningu, jego długość czyt. czas trwania oraz intensywność- mierzona np. za pomocą przebytej odległości. I o ile na temat wydatku kcal jest tu mowa to o dystansach oraz czasie trwania treningu już mniej. I tu jest kluczowy błąd wszystkich opisujących w jakimkolwiek stopniu tą dyscyplinę. Najczęściej spotykamy się z treścią: 
" W treningu Nordic Walking można spalić nawet 400 kcal!, ponieważ angażuje on ponad 90 % mięśni naszego ciała"
I owszem zgodzę się z tym stwierdzeniem. Ale są tu puste niczym poparte stwierdzenia- można powiedzieć z palca wyssane..

A co jeśli powiem że trening Nordic Walking może mieć wydatek energetyczny rzędu 1000 kalorii ?? 

Niektórzy popukają się w głowę, niektórzy odpowiednio skomentują...Inni bardziej  ciekawscy wiedzy zadadzą pytanie skąd takie informacje...
 Otóż odpowiem.
W marcu 2013 W WKS GYMSPORT powołaliśmy grupę osób systematycznie trenujących Nordic. Zajęcia odbywały się w 2 wrocławskich parkach: Zachodnim i Szczytnickim. Grupa liczyła  okolo 30 osób- mężczyzn i kobiet. Nie wszystkie osoby trenowały w parku wrocławia, były też osoby z Lubina, Oławy, Jelcza- Laskowic.  Jednostka treningowa trwała 1,5 h, z czego godzina była pełnego marszu. Czasem więcej...Co miesiąc grupa badawcza spotykała się na wyjazdowych treningach w cyklu NORDIC ADVENTURE. Badane osoby w wieku 28-55 lat regularnie trenowały pod okiem instruktora i bez. Na każdym treningu badaliśmy dystans, czas marszu ( nie licząc rozgrzewki, oraz ćwiczeń końcowych), ilośc zużytych kalorii. Raz w miesiącu cała grupa brała udział w pomiarze tkanki tłuszczowej, masy ciała, BMI. Wyniki są zdumiewające. Nie będę tu przedstawiał wyników całego roku, bo badania trwają do końca marca 2014 a ich publikacja ukaże się oficjalnie do końca 2014 roku, jednak zdradzę tajemnicę, że na naszych treningach wydatek kaloryczny nie był mniejszy niż 450 kcal, często przekraczając 600 kcal. Dystanse jakie pokonywaliśmy nie były mniejsze niż 5 km-  średnio 6 km w parku  a  18 km  w terenie górskim na wyjazdach. Jako ciekawostkę powiem że maksymalny wydatek kaloryczny jaki zanotowaliśmy to 3328 kcal w czasie jednego treningu- był to 24 kilometrowy odcinek górski w Czechach. 
Więc stwierdzenie Ze trening spala ok 400 kcal jest dość mało precyzyjne. Odnośnie składu ciała i pomiarów z tym związanych tkanka tłuszczowa u 90% uczestników spadła i to znacznie, 5 % stoi w miejscu, 5% wzrosła nieznacznie. Największy spadek masy ciała to 17 kg- i nie będę tu przedstawiał fotografii z mega metamorfozy- bardzo modnych ostatnio w sieci. Osoby które biorą udział w badaniach wiedzą o kogo chodzi. Jakie wnioski z tego płyną?
- Nordic walking jest doskonałym sportem dla ludzi chcących pracować nad wyrobieniem wytrzymałości, utraty masy ciała,  wzmocnienia gorsetu mięśniowego i profilaktyce związanej ze stawami i układem kostnym. W przeciwieństwie do biegania może być uprawiany przez niemalże wszystkie osoby, nawet te ze schorzeniami stawów, kręgosłupa. Może być  mniej intensywny- co za tym idzie o długim czasie trwania jednostki treningowej, co pomaga w większym stopniu spalać tkankę tłuszczową i poprawiać wytrzymałość.
Urządzenia pomiarowe którymi się posługujemy to :
pulsometry Polar, Sigma, Beurer, Crivit
Pomiary składu ciała  Omron, Tanita
Dystans- Garmin oraz aplikacje endomondo, sport tracker
Share:

Copyright © KLUB SPORTOWY WKS GYMSPORT | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com